Zespół Lekarzy Specjalistów MEDICA
ul. 3 Maja 3, 08-110 Siedlce
tel. 25 644 74 00
Zespół Chirurgii Jednego Dnia MEDICA
ul. Brzeska 131, 08-110 Siedlce
tel. 25 644 74 00
Zadzwoń i zapisz się na wizytę
tel. 25 644 74 00

  Poradnia Chirurgii onkologicznej

 dr n. med. Kazakow Walentin
 dr n. med. Jackiewicz Piotr
 dr n. med. Zwierowicz Tomasz

Chirurgia onkologiczna zajmuje się zabiegowym leczeniem zmian skórnych o charakterze łagodnym i złośliwym.

U większości ludzi skóra nie jest gładka i jednobarwna. Występują na niej: plamki, pieprzyki, piegi, przebarwienia, znamiona. Niektóre z nich mamy od urodzenia, niektóre pojawiają się z wiekiem. Skóra jest najczęstszym miejscem rozwoju raków i czerniaków skóry, które występują w 90% na jej odkrytej powierzchni.

Nieprawidłowości w rozwoju skóry człowieka pojawiają sie najczęściej pod wpływem wielu czynników, takich jak: zanieczyszczone środowisko, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, choroby hormonalne, zmiany uwarunkowane genetycznie. 

czerniak

Każdą zmianę skórną należy obserwować i kontrolować. Może ona bowiem przekształcić się z czasem w groźny nowotwór skóry - czerniak. Nie każda zmiana będzie nowotworem, niemniej jednak zawsze wymaga kontroli u lekarza specjalisty dermatologa bądź onkologa.

Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w obrębie znamienia, takie jak zaczerwienienie, czerwona obwódka, stan zapalny, powiększenie, zmianę koloru lub kształtu, strupki, rankę, swędzenie, napięcie skóry czy ból, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

W Poradni Chirurgii onkologicznej przeprowadzamy diagnostykę chorób nowotworowych oraz kwalifikację do leczenia zabiegowego. Oferujemy diagnostykę w zakresie nowotworów skóry, zmian tkanek miękkich i węzłów chłonnych. Stosowane metody leczenia uzależnione są od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Prowadzimy diagnostykę poprzez badania histopatologiczne i cytologiczne oraz badania markerów nowotworowych.

Wszelkie zmiany na skórze, szczególnie w okolicach odsłoniętych i narażonych na długotrwałe działanie promieni słonecznych oraz zmiany okolic intymnych, należy bezwzględnie usuwać i badać histopatologicznie, nawet jeśli nie są niepokojące.

NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE NIEPRAWIDŁOWOŚCI W OBRĘBIE SKÓRY

 • ZNAMIONA BARWNIKOWE
  Znamiona można podzielić na: zwykłe i atypowe, wrodzone i nabyte
  oraz ze względu na umiejscowienie komórek: złożone, łączące i skórne.

  Wrodzone znamię barwnikowe
  istnieje już w chwili urodzin, jest przeważnie pojedyncze, w większości przypadków owalne, o jednolitym kolorze. Nabyte znamiona barwnikowe dzielą się na łagodne i atypowe. Łagodne znamiona barwnikowe pojawiają się w wieku dziecięcym, a do nasilenia ich rozwoju dochodzi w okresie dojrzewania oraz po drugiej dekadzie życia. Charakteryzują się regularną, symetryczną budową, dobrze odgraniczonym brzegiem, równomiernie rozmieszczonym barwnikiem. Ryzyko rozwoju czerniaka w obrębie znamion łagodnych jest bardzo niewielkie.

  Atypowe (dysplastyczne) znamię barwnikowe
  cechuje się asymetrycznym kształtem, nieprawidłową wielkością (mniej niż 6 mm), nieregularnym brzegiem i różnorodnością kolorów. Ten typ znamienia może ulegać zezłośliwieniu i transformacji w kierunku czerniaka, dlatego wymaga stałej obserwacji lekarskiej (kontrola co 6-12 mies.) i ochrony przeciwsłonecznej.

  Przeciętny dorosły człowiek ma około 20. znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe tworzą zwykle ostro odgraniczone plamy lub guzki, których zabarwienie może być: niebieskie, brązowe, czarne lub podobne do koloru skóry. Znamiona mogą być różnej wielkości, najczęściej powstają w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne. 
 • ZNAMIONA WYWODZĄCE SIĘ Z GRUCZOŁÓW ŁOJOWYCH
  Zazwyczaj mają charakter pojedynczego guza. Mają one zrazikową lub brodawkowatą powierzchnię, żółtawe zabarwienie i lokalizują się najczęściej na owłosionej skórze głowy lub twarzy. Niekiedy zmiany przybierają układ linijny. Jeśli wykwity są stale drażnione - na przykład na skórze głowy - może dojść do zmiany nowotworowej w kierunku raka kolczysto-komórkowego. Leczeniem znamienia łojowego jest usunięcie chirurgiczne. Jest to zalecane zwłaszcza w przypadku zmian drażnionych oraz w podejrzeniu przejścia w nowotwór.
 • ZANAMIONA NACZYNIOWE
  Znamiona naczyniowe to bardzo różnokształtne zmiany skórne, które zazwyczaj są już obecne u noworodków i są rezultatem rozrostu naczyń krwionośnych różnego kalibru, bądź też ich poszerzenia. Naczyniaki mogą być również spowodowane rozrostem naczyń chłonnych. Naczyniaki krwionośne dzielą się na płaskie i jamiste, natomiast naczyniaki chłonne na zwykłe i jamiste.
 • WŁÓKNIAKI
  Występują często, jako twarde, płaskowyniosłe (czasem poniżej poziomu skóry) tarczki lub guzki o zabarwieniu czerwonawym, brązowym lub sinawym, wielkości do 1. cm zwykle pojedyncze, rzadziej liczne. Zmiana może pojawić się w każdym wieku, najczęściej w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. W części przypadków rozwój włókniaka następuje po miejscowym urazie, ugryzieniu przez owady lub zapaleniu mieszka włosowego. Lokalizacja to kończyny dolne, tułów, rzadziej inne okolice. Leczenie - tylko wycięcie chirurgiczne.
 • TŁUSZCZAKI
  Tłuszczak to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Tłuszczaki są miękkie w dotyku, czasami przesuwalne i ogólnie bezbolesne. Rosną bardzo wolno. Większość tłuszczaków jest mała, ale mogą wzrosnąć do rozmiarów ponad 6. cm. Tłuszczaki występują najczęściej u osób w wieku 40. do 60. lat, ale mogą wystąpić również u dzieci. Tłuszczaki występują u 1% populacji. Zwykle leczenie tłuszczaków polega na wycięciu chirurgicznym guza.
 • KASZAKI
  Kaszaki to małe, białe uwypuklenia występujące tuż pod skórą i przypominające niewielkie wypryski ropne, jednak ich treść nie pozwala się usunąć. Kaszaki są niebolesne i zazwyczaj występują w grupie. Lokalizują się najczęściej na twarzy, na dekolcie, plecach. Wywołane są zastojem łoju w obrębie gruczołów mieszków włosowych i stanowią swoistą postać niewielkich torbieli. Kaszaki nie znikają samoistnie, a samodzielne próby pozbycia się kaszaka, na przykład poprzez wyciśnięcie jego treści, może tylko powiększyć jego rozmiary i spowodować zakażenie bakteryjne zmiany. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany.
 • CZERNIAK
  Złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych, albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę melanocytów. Charakteryzuje się on dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. Czerniak stanowi 5-7% nowotworów skóry. Najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest skóra (90%), ale może on także powstawać w innych miejscach gdzie obecne są melanocyty. Może powstać na bazie znamienia barwnikowego lub w skórze niezmienionej.
 • RAK PODSTAWNOKOMÓRKOWY
  Najczęściej występujący nowotwór skóry - 65-75% wszystkich przypadków. Cechuje się miejscowym wzrostem i niewielką zdolnością do tworzenia przerzutów. Wcześnie rozpoznany rak podstawnokomórkowy jest praktycznie w 100% wyleczalny. W większości przypadków występuje w miejscach narażonych na działanie promieniowania UV, tj.: twarzy, dekolcie, plecach, czy ramionach. Wyjątkowo rzadko daje przerzuty, ale naciekając miejscowo na tkanki, może być przyczyną rozległych zniszczeń. Może naciekać na wszystkie warstwy skóry i tkankę podskórną, zaś w zaawansowanych przypadkach wnikać nawet do tkanek położonych głęboko - ścięgien, kości.
 • RAK KOLCZYSTOKOMÓRKOWY
  Drugim co do częstości występowania nowotworem skóry, stanowiąc około 20% raków skóry. Wywodzi się z komórek keratynizujących naskórka. Jego obraz kliniczny jest zróżnicowany i zależny od umiejscowienia. W porównaniu do raka podstawnokomórkowego charakteryzuje się gwałtownym wzrostem oraz większą skłonnością do miejscowej destrukcji i tworzenia przerzutów.


Poradnia Chirurgii Onkologicznej mieści się w przychodni przy ul. Brzeskiej 131

Jak zapisać się na wizytę:


Telefonicznie (tel. 25 644 74 00), osobiście w rejestracji przychodni
lub poprzez formularz zgłoszeniowy.

Jak przygotować się do wizyty w Poradni:

Na wizytę w Poradni należy przynieść wyniki dotychczas wykonanych badań,
karty informacyjne z ewentualnych pobytów w szpitalu
oraz informacje o zażywanych lekach wraz z ich dawkami.
Proszę pamiętać również o zabraniu ze sobą dokumentu z nr PESEL,
który jest potrzebny do weryfikacji ubezpieczenia w systemie e-WUŚ
niezbędnego do wystawienia refundowanych recept.

Odwołanie lub zmiana terminu wizyty:

Jeżeli nie będą Państwo mogli przyjść na umówioną wizytę,
uprzejmie prosimy o skontaktowanie się z nami w celu odwołania lub zmiany terminu wizyty.
Pozwoli to lepiej zorganizować pracę w Poradni i skrócić czas oczekiwania innych pacjentów
na przyjęcie przez lekarza, a Państwu pomoże uzyskać możliwie najszybszy, nowy termin wizyty.

Wizytę można przełożyć lub odwołać: 

Telefonicznie, dzwoniąc do rejestracji: tel. 25 644 74 00

lub wypełniając formularz kontaktowy

do góry