Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP
Biologiczna metoda LECZENIA, REGENERACJI i ODBUDOWY po urazach ortopedycznych.
Czym jest osocze bogatopłytkowe (PRP)?
Osocze bogatopłytkowe to zaawansowana terapia regeneracyjna wykorzystująca naturalne składniki krwi pacjenta w odbudowie uszkodzonej tkanki. Po pobraniu krwi do sterylnej probówki (dokładnie taki sam sposób, w jaki pobiera się standardowo krew) i odseparowaniu poprzez wirowanie, w osoczu formuje się koncentrat płytek krwi. Stanowi on źródło czynników wzrostu niezbędnych dla homeostazy/regeneracji tkanek, rozrastania nowych naczyń krwionośnych oraz innych powiązanych procesów gojenia.
Terapia PRP jest sprawdzoną technologią wykorzystującą własne komórki pacjenta do przyspieszenia naturalnego procesu gojenia, bez narażenia na poważne ryzyko.
Jakie są korzyści wynikające z zastosowania terapii?
Terapia jest odpowiednia podczas leczenia uszkodzeń ścięgien i więzadeł w całym organizmie. PRP stymuluje szybką regenerację tkanek miękkich oraz twardych i przyspiesza leczenie tkanek łącznych. W medycynie sportowej PRP zwiększa szansę na powrót do zdrowia sportowców z rozmaitymi urazami wspomagając gojenie tkanek i redukując ból.
Główne zastosowania PRP w ortopedii i medycynie sportowej:
- bark
- zapalenie ścięgien stożka rotatorów i częściowe uszkodzenia
- naprawa stożka rotatorów
- uszkodzenie chrząstki i wczesne zapalenie stawów
- uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP
- łokieć
- zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej
- zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej
- nadgarstek i ręka
- zerwanie więzadeł
- uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej
- plecy i biodro
- zapalenie stawów międzywyrostkowych
- bóle stawów krzyżowo-biodrowych
- bóle mięśni pasa biodrowego
- zapalenie ścięgna udowego
- kolano
- zapalenie ścięgna rzepkowego
- łąkotka
- więzadła
- ubytki w chrząstce
- kostka i stopa
- zapalenie powięzi podeszwowej
- zapalenie ścięgna Achillesa
- skręcenie kostki
Ilu zabiegom należy się poddać?
Po zbadaniu lekarz zaleci schemat leczenia. Przebieg terapii może się różnić w zależności od pacjenta, jednak zazwyczaj terapia PRP polega na podaniu 3 iniekcji w ciągu 6 miesięcy. Dla optymalnych długotrwałych efektów zaleca się zabiegi podtrzymujące.
Czy istnieją zalecenia specjalne?
Przeciwwskazania stanowią: ciąża, karmienie piersią, patologie na tle autoimmunologicznym lub krwiopochodne, nowotwór. Ponadto należy ograniczyć dłuższe przyjmowanie NLPZ przez okres 7 dni przed i 5 dni po zastosowaniu terapii PRP. Aby uzyskać więcej informacji należy skonsultować się z lekarzem.
Czego mogę oczekiwać po zabiegu? Czy mogą pojawić się działania niepożądane?
Odczucia mogą się różnić w zależności od pacjenta i miejsca zastosowania. Jako, że w terapii PRP wykorzystuje się własny materiał biologiczny pacjenta, działania niepożądane występują rzadko. Mogą to być lekkie zaczerwienienia, łagodne formy sińców, opuchlizny lub bólu, które zazwyczaj mijają w ciągu tygodnia.