Poradnie \ Badania profilaktyczne \ Program badań przesiewowych – Rak jelita grubego

Program badań przesiewowych – Rak jelita grubego

Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego wykonywany jest przez Polską Fundację Gastroenterologii ENDOTERAPIA
przy udziale naszego szpitala MEDICA.

RAK JELITA GRUBEGO należy do najczęstszych nowotworów złośliwych. Europa Środkowa, w tym Polska, należy do regionu o średniej zachorowalności. W naszym kraju, w 1996 roku, współczynnik zachorowalności wynosił 28,8 na 100 tys. dla mężczyzn i 25,4 na 100 tys. dla kobiet.

Pod względem częstości zachorowań, jak również pod względem częstości zgonów, rak jelita grubego zajmuje w Polsce drugie miejsce wśród nowotworów złośliwych.

Prawie wszystkie przypadki raka rozwija się na podłożu zdefiniowanego i dobrze poznanego stanu przedrakowego, jakim są polipy (gruczolaki – łagodne nowotwory jelita), które po kilku latach powolnego wzrostu ulegają w końcu przemianie złośliwej w raka. Polipy mogą zostać łatwo usunięte endoskopowo zanim rozwinie się z nich rak, a ponieważ czas, który upływa od pojawienia się małego gruczolaka, do jego przemiany w raka jest długi (do 10 lat), stwarza to niepowtarzalną szansę na wykrycie i skuteczną interwencję leczniczą.

Wykonywanie pełnej kolonoskopii z usuwaniem polipów prowadzi do zmniejszenia zapadalności na raka jelita grubego o 76-90%.

Program finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej NARODOWEGO PROGRAMU ZWALCZANIA CHORÓB NOWOTWOROWYCH i ma umocowanie ustawowe. Za wykonaną kolonoskopię i badania histopatologiczne pacjent nie płaci.

Do badań kwalifikują się:

    • wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego,
    • osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego, krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
    • osoby, które nie miały wykonanego badania w ciągu ostatnich 10 lat.


Istnieje możliwość odpłatnego znieczulenia do kolonoskopii w ramach Programu Badań Przesiewowych.

 

Rejestracja 25 644 74 00