Szpital \ Oddziały Specjalistyczne \ Oddział Otorynolaryngologiczny

Oddział Otorynolaryngologiczny

ul. Brzeska 131, 08-110 Siedlce

Dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi. W obrębie jej zainteresowań jest także chirurgia gruczołów ślinowych, języka, zatok przynosowych, zabiegi endoskopowe zatok przynosowych.

Otolaryngolodzy zajmują się też chirurgią szczęki, np. resekcja kości szczękowej (maksylektomia), zabiegami endoskopowymi przełyku (ezofagoskopia), czy dolnych dróg oddechowych (tracheobronchoskopia) oraz chirurgią rekonstrukcyjną.

Jej nazwa potoczna to otolaryngologia lub najczęściej używana – laryngologia. Lekarz zajmujący się otolaryngologią to otolaryngolog.

Ogólnoświatowa tendencja do ograniczania czasu hospitalizacji od kilku już lat jest realizowana w naszym kraju. Wśród procedur medycznych, które mogą być wykonywane w trybie jednodniowym jest wiele zabiegów z zakresu otolaryngologii.

Należą do nich: termoablacja migdałków podniebiennych, zmniejszanie małżowin nosowych (konchoplastyka), plastyka podniebienia u osób chrapiących, usuwanie polipów nosa, usuwanie ślinianki podżuchwowej w przypadku kamicy, wycinanie zmiany nowotworowej wargi, usuwanie węzłów chłonnych szyi i wiele innych.

Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu w trybie jednodniowym podejmuje lekarz wykonujący zabieg oraz lekarz anestezjolog, jeśli operacja ma być wykonana w znieczuleniu ogólnym.
Dla wielu z Państwa perspektywa krótkiego pobytu w placówce medycznej przesądza niekiedy o podjęciu leczenia.

OTOLARYNGOLOGIA DZIECIĘCA

Przerost migdałków podniebiennych

Adenotomia – chirurgiczny zabieg laryngologiczny polegający na usunięciu (ścięciu) przerośniętego migdałka gardłowego. Zabieg przeprowadza się głównie u dzieci powyżej 3 roku życia, ze względu na samoistną inwolucję migdałka gardłowego u dorosłych

Tonsillektomia – zabieg laryngologiczny polegający na usunięciu (wyłuszczeniu) migdałków podniebiennych. Najczęściej wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Przerost migdałka gardłowego

Migdałek gardłowy zwany także lub migdałkiem trzecim jest skupiskiem tkanki limfatycznej złożonej z komórek zaangażowanych w niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych. Położony jest na tylnej ścianie części nosowej gardła, przy otwartej jamie ustnej niewidoczny, gdyż znajduje się za podniebieniem miękkim i języczkiem do tyłu i ku górze.

Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do odczynowego przerostu migdałka gardłowego stając się miejscem kolonizacji bakterii. Przerośnięty upośledza drożność nosa, dziecko oddycha buzią, chrapie, poci się w nocy. Może blokować ujście gardłowe trąbki słuchowej, stając się przyczyną wysiękowego zapalenia ucha środkowego.

Wskazania do usunięcia migdałka gardłowego

Zabieg usunięcia migdałka gardłowego zwany adenotomią wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym u dzieci z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, szczególnie ucha środkowego, wysiękowym zapaleniem ucha środkowego, zaburzeniami oddychania w czasie snu, przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, zaburzeniami drożności nosa.

W naszym szpitalu przywiązujemy ogromną wagę do profesjonalnej opieki nad małymi pacjentami. Wyróżnia nas podejście do znieczulenia dzieci przed zabiegiem. Dziecko zasypia i wybudza się w obecności rodzica. Podczas przygotowania do zabiegu rodzice naszych małych pacjentów przebywają cały czas ze swoim dzieckiem. Jedynie na czas samej operacji na sali operacyjnej zostawiają dziecko z personelem medycznym. Rodzic wraca do swojej pociechy zaraz po zabiegu i uczestniczy w procesie wybudzania dziecka. Wszystko po to, aby minimalizować stres dziecka związany z zabiegiem.

Specjalizujemy się w:

  • OPERACJA USUNIĘCIA MIGDAŁKÓW (dzieci i dorośli)
  • KOREKCJA SKRZYWIONEJ PRZEGRODY
  • PODCIĘCIE WĘDZIDEŁEK
  • OPERACJA USUNIĘCIA POLIPÓW
  • ZMNIEJSZANIE MAŁŻOWIN NOSOWYCH (KONCHOPLASTYKA)

 

Rejestracja 25 644 74 00