Poradnia Chirurgii Ogólnej
Chirurgia ogólna jest działem medycyny zajmującym się leczeniem operacyjnym. Jest to podstawowa specjalność lekarska, z której wyodrębniło się wiele podspecjalizacji, m.in.: torakochirurgia, chirurgia naczyniowa, chirurgia przewodu pokarmowego, kardiochirurgia, neurochirurgia, urologia, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia onkologiczna, chirurgia urazowa, ortopedia czy transplantologia.
Poradnia Chirurgiczna oferuje pacjentom konsultacje prowadzone przez doświadczonych specjalistów z dziedziny chirurgii. Lekarze oferują pomoc w zakresie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej i naczyniowej.
Zajmują się dolegliwościami związanymi z chorobami przewodu pokarmowego, a w szczególności: chorobami pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, leczeniem przepuklin pierwotnych, jak i nawrotowych w zakresie przepuklin pachwinowych, brzusznych, pękowych, udowych i wodniakami jąder. Oprócz tego problematyką naczyniową w zakresie żylaków kończyn dolnych i żylaków odbytu.
W ramach Poradni chirurgicznej zajmujemy się zabiegami tzw. małej chirurgii, a więc: wycinaniem i diagnozowaniem zmian skórnych, znamion (z weryfikacją histopatologiczną), kaszaków, tłuszczaków i innych tworów w obrębie powłok skórnych oraz leczeniem chirurgicznym ran i leczeniem paznokcia wrastającego.
Prowadzimy wizyty kwalifikacyjne do zabiegów operacyjnych w ramach Chirurgii Jednego Dnia Oddziału Chirurgicznego, zapewniamy także przed i pooperacyjną opiekę nad pacjentami.
SKLEROTERAPIA – jest metodą leczenia żylaków kończyn dolnych polegającą na wstrzyknięciu roztworu środka obliterującego (powodującego zanik żylaka) do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia. Zastosowany preparat ma na celu wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego wewnątrz naczynia, stopniowego włóknienia i zamykania się żylaka, który ostatecznie ulega całkowitemu zanikowi.
Skleroterapię można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami ( chirurgia, laserowe usuwanie żylaków) Zwykle potrzeba kilku (2-5) sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy. Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą. Środki farmakologiczne stosowane w skleroterapii mogą być podawane w postaci roztworu lub też piany. W przypadku skleroterapii dużych naczyń żylnych zabieg wykonuje się pod kontrolą USG ( echoskleroterapia), co zapewnia bezpieczeństwo leczenia.
ZALETY SKLEROTERAPII:
-
- zabieg trwa ok. 30 minut
-
- powrót do pracy jest możliwy następnego dnia po zabiegu
-
- zabieg minimalnie inwazyjny (nakłucie skóry najcieńszą igłą)
-
- nie wymaga znieczulenia
-
- możliwość wielokrotnego powtarzania zabiegu
-
- nie pozostawia blizn
Przed podjęciem decyzji o obliteracji konieczne jest wykonanie badanie USG żył metodą Dopplera. Ostateczną kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz wykonujący skleroterapię.
Po zabiegu konieczne jest noszenie pończoch uciskowych przez okres co najmniej tygodnia- czas uzależniony jest od rozległości zmian w układzie żylnym. Receptę na wyroby uciskowe pacjent otrzymuje podczas wizyty kwalifikacyjnej.