Poradnia Promocji Zdrowia
W ramach poradni Promocji Zdrowia, realizowane są:
– Porady Dietetyczne
Dietetyka jest nauką medyczną, skoncentrowaną na odżywianiu człowieka i obejmuje ocenę wpływu choroby na stan odżywienia pacjenta, oraz wpływu odżywiania na proces leczenia.
Dietetyka dostarcza informacji niezbędnych do opracowania zasad zdrowego żywienia, które w połączeniu z właściwym stylem życia są najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom cywilizacyjnym takim jak otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy miażdżyca.
Przedmiotem działalności dietetyka jest zatem leczenie zachowawcze poprzez odpowiednio ustaloną dietę oraz edukację żywieniową, mające na celu dostarczenie wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych i eliminację czynników żywieniowych wpływających na rozwój choroby.
Wizyta u dietetyka obejmuje szczegółowy wywiad żywieniowy, analizę składu ciała oraz ocenę wyników badań laboratoryjnych. Pacjenci korzystający z pomocy dietetycznej będą mogli otrzymać zalecenia żywieniowe oraz przygotowane indywidualne programy żywieniowe.
Konsultacje dietetyczne skierowane są dla:
• osób zdrowych, jako profilaktyka chorób dietozależnych,
• osób z chorobami układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, zaburzeniami metabolicznymi i endokrynologicznymi,
• kobiet w ciąży oraz karmiących piersią,
• dzieci i młodzieży,
• osób starszych.
Postęp technologiczny w ostatnich dziesięcioleciach istotnie wpłynął na sposób odżywiania się milionów osób na całym świecie, w tym również w Polsce. Zmiany te, miedzy innymi, wpłynęły na znaczny wzrost częstości występowania chorób niezakaźnych, tzw. chorób dietozależnych. Obecnie szacuje się, że w ponad 80 jednostkach chorobowych dieta jest jednym z ważniejszych czynników mogących zwiększyć lub zmniejszyć ryzyko występowania chorób.
Produkty, które spożywamy każdego dnia w istotny sposób wpływają na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Nie bez powodu powtarza się, że jesteś tym co jesz, dlatego już dzisiaj zapisz się do Poradni i sięgnij po zdrowie.
Na czym polega praca dietetyka?
Dietetyk jest specjalistą, którego celem jest prowadzenie terapii dietetycznej, zachęcanie do zmiany nawyków żywieniowych, szerzenie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej oraz wspomaganie leczenia dietetycznego wielu chorób.
Pierwsza wizyta trwa około 30 minut. W tym czasie zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad żywieniowy, który pozwoli na określenie problemu dietetycznego oraz ustalenie drogi jego rozwiązania.
Na pierwszą wizytą warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań oraz stworzyć listę spożytych produktów z przynajmniej jednego wybranego dnia. Dla lepszej analizy zalecamy spisanie przynajmniej trzech dni, uwzględniając również wypite płyny.
Analiza składu ciała – metoda bioimpedancji elektrycznej (BIA). Co to takiego?
Technologia BIA jest nieinwazyjną metodą na uzyskanie parametrów składu ciała przy wykorzystaniu oporu elektrycznego nazywanego impedancją.
Jest to metoda wykorzystywana do oceny składu organizmu, która polega na pomiarze przepływu prądu w fazie wodnej i tłuszczowej organizmu. Stosując metodę BIA można określić: zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała (tzw. masę mięśniową), masę kostkną, stopień nawodnienia organizmu oraz jego podstawową przemianę materii. Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna. Czas trwania pomiaru to około 30 sekund.
Jak przygotować się do pomiaru składu ciała?
• Pomiar powinien odbywać się min. 3 godziny po jedzeniu.
• Pomiar jest wykonywany boso, dlatego w dniu pomiaru nie zakładaj długich rajstop (dotyczy kobiet).
• Pomiar powinien być wykonany min. 3 godziny po wysiłku.
Przeciwskazaniami do wykonania analizy składu ciała, o których pacjent powinien poinformować dietetyka, są:
• posiadanie rozrusznika serca,
• migotanie przedsionków,
• epilepsja,
• ciąża.