Poradnie \ Poradnie Specjalistyczne \ Poradnia Chorób Zakaźnych

Poradnia Chorób Zakaźnych

Choroby zakaźne są najczęściej wywoływane przez drobnoustroje (wirusy, bakterie, grzyby), rzadziej przez pasożyty. Mogą się one szerzyć na różne sposoby: drogą płciową, kropelkową, podczas kichania
i kaszlu, przez wkłucie do organizmu zakażonej igły, a nawet przez owady, które roznoszą patogeny chorobotwórcze.

Do specjalisty z zakresu chorób zakaźnych należy się udać za każdym razem, gdy pacjent zauważy
u siebie objawy sugerujące występowanie schorzenia tego typu. Konsultacje są wskazane, gdy pacjent miał bliski, grożący zakażeniem kontakt z osobą chorą albo ze sprzętem, który mógł być zanieczyszczony patogenami. Profilaktycznie z lekarzem chorób zakaźnych powinny się również spotkać osoby, które wybierają się w podróż lub powróciły do kraju z rejonów, w których występuje ognisko którejś choroby zakaźnej.

Wśród schorzeń najczęściej diagnozowanych przez lekarza chorób zakaźnych wymienia się:

  • zakażenia bakteryjne (m.in. mykobakteriozy, krętkowice i riketsjozy),
  • zakażenia wirusami (w tym WZW i HIV),
  • neuroinfekcje,
  • grzybice głębokie oraz układowe,
  • choroby pasożytnicze,
  • choroby weneryczne,
  • obniżenie odporności.

Po wizycie należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza chorób zakaźnych (m.in. wykonać zlecone badania laboratoryjne i/lub obrazowe, skonsultować się z innymi specjalistami jeśli zachodzi taka potrzeba). Lekarz może zalecić pacjentowi izolację domową przez określony czas albo skierować na leczenie szpitalne na oddziale zakaźnym. Warto pamiętać, że w przypadku schorzeń tego typu każdy dzień zwłoki z wizytą albo nieprzestrzeganie zaleceń może się przyczynić do dalszego rozprzestrzeniania szkodliwych patogenów.

 

 

Rejestracja 25 644 74 00