Poradnie \ Poradnie Specjalistyczne \ Poradnia Fizjoterapeutyczna

Poradnia Fizjoterapeutyczna

ul. Brzeska 131, 08-110 Siedlce

Fizjoterapeuta prowadzi leczenie metodami niefarmakologicznymi i nieoperacyjnymi. Głównym celem jego pracy jest poprawa kondycji psychofizycznej pacjenta, walka z bólem i ograniczeniami ruchowymi. Fizjoterapeuta leczy lub nadzoruje leczenie pacjentów z zaburzeniami neuromięśniowymi, mięśniowo – szkieletowymi, sercowo – naczyniowymi oraz oddechowymi.

 MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH

Masaż tkanek głębokich jest formą pracy z ciałem, która może być  stosowana samodzielnie, bądź jako uzupełnienie innych form terapii. Masaż ten polega na umiejętnym wykorzystaniu szeregu technik, w celu usunięcia napięcia i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bardzo łagodny i bezpieczny dla pacjenta. Jest to coraz popularniejsza forma masażu , która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w narządzie ruchu. Składa się z oceny funkcjonalnej pacjenta, oceny jego układu mięśniowo – powięziowego i zastosowania odpowiedniej terapii.


KINESIOTAPING 

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne, kinezjotaping) to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. Zostały one opracowane na początku lat 70. ub. w. przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a największą popularność zyskały w latach 90.

Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Mają one grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry można nosić od kilku dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra.

Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinestiotapingu. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma również wpływ na odczuwanie bólu, który jest jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.
1. Ból
• pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);
• kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie   jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból,
a nawet zawroty głowy;
• reumatyczne;
• po operacjach – kinesiotaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny. Podobno działa
tak dobrze, że nie trzeba stosować leków przeciwbólowych;

2. Igłoterapia
• igłoterapia (sucha igła) jest techniką, w której wykorzystuje się nakłucie igłą, bez konieczności podawania leku. 

Technika wymaga dokładnej lokalizacji punktów spustowych lub punktów maksymalnie bolesnych, gdyż nakłucie ma charakter celowany. Wywołuje ono reakcję drżeniową, oraz wpływa na zmiany biomechaniczne w obrębie konkretnego punktu.

 TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH

Punkty spustowe nazywane także Trigger Points to włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu, które przy ucisku prowokują ból. Jednak nie dotyczy to tylko nadwrażliwości w obrębie mięśnia (miejsce ucisku), ale także bólu, który przenoszony jest w odległe segmenty ( według schematu danego punktu). Często pojawia się uczucie mrowienia, palenia czy swędzenia w oddalonej części ciała. Ból miejscowy przy ucisku jest charakterystycznym objawem punktów spustowych, ale nie jedynym, dlatego nie można mylić nadwrażliwości uciskowej, która może być wywołana: miejscowym niedokrwieniem, bliznami tkankowymi czy zwłóknieniami, z punktami spustowymi.

 TERAPIA MANUALNA                                                                                                        

Terapia manualna jest metodą pracy opierającą się na szczegółowym badaniu pacjenta, diagnozie, a następnie leczeniu manualnym. Postępowanie dotyczy pracy ze wszystkimi stawami, strukturami torebkowymi, więzadłami i mięśniami. W terapii manualnej wykorzystujemy bardzo efektywne i bezpieczne metody oraz techniki mobilizacji stawów obwodowych i stawów międzywyrostkowych (kręgosłup) w celu zwiększenia zakresu ruchu i zmniejszeniu bólu, który towarzyszy ruchowi. Sama terapia manualna nie może powodować bólu a jedynie może jej towarzyszyć niewielkie uczucie dyskomfortu.

 MASAŻ KLASYCZNY 

Masaż klasyczny  to zabieg relaksujący i leczniczy. Tak jak każdy rodzaj masażu, rozluźnia napięte mięśnie i pozwala ukoić nerwy. Klasyczny masaż odpręża i budzi w nas nowe pokłady sił. Wpływa pozytywnie na mięśnie , skórę, układ krążenia, ukrwienia. Możemy się rozluźnić , znów odnaleźć siebie –a gdy ciało jest odprężone, psychika także wraca do równowagi.

Poizometryczna relaksacja  mięśni (PIR)

Jest techniką mobilizacyjną wykorzystywaną w leczeniu przykurczy i wzmożonego napięcia mięśni. Stosuje się ją w celu eliminacji przeciążenia stawu poprzez przywrócenie właściwej długości i elastyczności mięśni.

Mobilizacja – (uruchamianie), wielokrotnie powtarzany ruch, z niewielką prędkością i ze wzrastającą amplitudą, w celu zwiększenia ograniczonego zakresu ruchu. W niektórych przypadkach, ruch odtwarzany podczas mobilizacji jest ruchem możliwym do wyegzekwowania w stawie, ale nie możliwym do wykonania jako ruch czynny. 

Rozluźnianie mieśniowo-powięziowe

Jest nową formą nieinwazyjnej terapii, której działanie obejmuje wszystkie organy, przewody, nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie i kości. Poprzez usuwanie napięć w strukturze powięzi przywrócona zostaje równowaga w całym organizmie.

 

Rejestracja 25 644 74 00