Poradnie \ Poradnie Specjalistyczne \ Poradnia Kardiologii Dziecięcej

Poradnia Kardiologii Dziecięcej

ul. Brzeska 131, 08-110 Siedlce

Kardiologia dziecięca to bardzo prężnie rozwijająca się specjalność pediatrii. Obecnie szacuje się, że w Polsce rodzi się rocznie 3,5 tys. dzieci z wrodzonymi wadami serca. Około 30% z nich, wymaga natychmiastowego leczenia. Wrodzone wady serca powstają na skutek wielu czynników, np. genetycznych, środowiskowych. Istotne przyczyny stanowią również: cukrzyca matki, infekcje wirusowe, czy spożywanie alkoholu i leków w trakcie ciąży.

Postęp w diagnostyce i leczeniu wrodzonych wad serca sprawił, że większość z tych pacjentów ma szanse na osiągnięcie wieku dorosłego. W szybkim tempie rośnie więc liczba pacjentów z wrodzonymi wadami serca, wymagających stałej opieki specjalistycznej. Wada serca bez wątpienia wywiera wpływ na całe życie pacjentów i to w różnych jego aspektach.

Szmery nad sercem, bóle w okolicy serca, zasłabnięcia, obniżona tolerancja wysiłku fizycznego, opóźnienie rozwoju fizycznego dziecka – wszystkie te objawy mogą być związane z chorobą serca.

Objawy które powinny skłonić rodziców do wizyty u lekarza to: trudności w oddychaniu, brak apetytu, pocenie się podczas jedzenia, omdlenia, zasłabnięcia.

W naszej Poradni leczone są dzieci ze zmianami w układzie krążenia: szmerami, wadami wrodzonymi serca oraz problemami kardiologicznymi, takimi jak: omdlenia, arytmie serca, bóle w klatce piersiowej. 

W ramach Poradni wykonywane są konsultacje kardiologiczne, prowadzona jest diagnostyka laboratoryjna, możliwe jest wykonanie EKG, Holter – EKG oraz badanie echa serca dzieci (standardowe badanie trwa około 15-20 minut). Przeciw skazaniem do jego wykonania jest infekcja, wówczas badanie należy wykonać w innym terminie, gdyż może ona wpłynąć na wynik badania.

Każde dziecko, u którego występują m.in.: bóle w okolicy serca, zasłabnięcia, opóźnienie rozwoju fizycznego dziecka – wymaga badań diagnostycznych przeprowadzonych przez kardiologa dziecięcego celem wykluczenia wady serca lub zaburzeń rytmu serca.

Opieka doświadczonego lekarza, który może poświęcić małemu Pacjentowi i jego rodzicom maksimum czasu i uwagi, jest potrzebna każdemu dziecku. Naszym celem jest zapewnienie porad specjalisty chorób dziecięcych, głównie chorób kardiologicznych, na najwyższym poziomie.

 

Rejestracja 25 644 74 00