Poradnia Otorynolaryngologiczna
Laryngologia, otorynolaryngologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób: ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi.
W ramach Poradni otolaryngologicznej prowadzimy diagnostykę i leczenie pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych: choroby uszu, zatok, gardła, krtani, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, problemy z błędnikiem.
Najczęściej zgłaszane problemy z jakimi zgłaszają się pacjenci to: chrypka, kaszel, przewlekły katar, krwawienia z nosa, bóle i zawroty głowy, ból ucha, niedosłuch. Mogą one być objawami przewlekłych stanów zapalnych, alergii, chorób rozrostowych, ale mogą zwiastować również choroby ogólnoustrojowe lub być reakcją na leki stosowane w leczeniu innych schorzeń.
W badaniu otolaryngologicznym korzysta się z otoskopu do oceny struktur ucha zewnętrznego i w pewnym zakresie także ucha środkowego, natomiast laryngoskopu do badania krtani i tchawicy. Są też urządzenia do badania słuchu odbiorczego (audiometry). Do oceny jamy nosowej służy rynoskopia przednia i tylna oraz endoskopia. Z kolei do diagnostyki zatok używa się standardowych metod obrazowania: zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej oraz wykonuje się endoskopię lub punkcję zatok.
PUNKCJA ZATOK
Punkcja zatoki szczękowej polega na usunięciu ropy zgromadzonej w zatoce. Po znieczuleniu miejscowym, laryngolog wprowadza igłę do jamy nosowej, przebija zwykle cienką (przyśrodkową) ścianę zatoki w przewodzie nosowym dolnym, a następnie wstrzykuje roztwór soli fizjologicznej lub leku, wypłukując ropę, która wypływa przez nos lub po ścianie gardła, którą pacjent musi wypluć. Po tym zabiegu może zostać podany tą samą drogą antybiotyk. Jeśli śluzu lub substancji ropnej było dużo punkcję można powtarzać.
Płukanie zatoki szczękowej rzadziej może być też przeprowadzone przez przewód nosowy środkowy. Po uprzednim ostrzyknięciu ujścia zatoki szczękowej do jej wnętrza wprowadza się specjalnie zakrzywioną kaniulę. Przez kaniulę można odessać wydzielinę z wnętrza zatoki, przepłukać światło zatoki lub wprowadzić do światła zatoki leki.
Punkcja zatoki czołowej to zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu ogólnym przez laryngologa. Jednym z typów punkcji zatoki czołowej jest punkcja Kuemel-Becka.
Punkcja zatoki klinowej jest wykonywana przy użyciu specjalnej kaniuli.
Nie wykonuje się punkcji zatok sitowych.
Nasza Poradnia Laryngologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.
Przygotowuje i kwalifikuje chorych do operacji w ramach Chirurgii Jednego Dnia Oddziału Otolaryngologicznego oraz prowadzi chorych po zabiegach operacyjnych.
W zakresie świadczonych usług oferujemy:
- pełny zakres porad w zakresie schorzeń laryngologicznych,
- diagnostykę i leczenie zaburzeń słuchu oraz szumów usznych u dzieci i dorosłych,
- audiometria i tympanometria, rtg,usg, badania laboratoryjne,
- badania laryngologiczne z zakresu badań medycyny pracy (wstępnych, okresowych, końcowych), m.in. nauczycieli, kierowców zawodowych, osób pracujących na wysokości, w hałasie.
ENDOSKOPIA W LARYNGOLOGII
Badanie endoskopowe jest to diagnostyka umożliwiająca dotarcie do miejsc, które są trudne do oceny podczas klasycznego badania laryngologicznego, stanu uszu, nosa, nosogardła – m.in. możliwość dokładnej oceny wielkości migdałka gardłowego u dzieci, gardła i krtani – m.in. ocena zmian na fałdach głosowych.
Każde badanie z użyciem endoskopów jest archiwizowane, przez co daje możliwość oceny zmian w czasie badania kontrolnego.
Wskazania do badania:
• Badanie nosogardła za pomocą fiberoskopu jest wskazane przede wszystkim:
• U dzieci z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdałek). Objawami przerostu są: niedrożność nosa, chrapanie, bezdechy w czasie snu, niedosłuch, mowa nosowa, uporczywe katary,
• U dorosłych w przypadku raka nosogardła, którego objawami mogą być: guz szyi, jednostronny niedosłuch, krwawienia z nosa, niedrożność nosa, ból ucha, podwójne widzenie i inne,
• U dorosłych z podejrzeniem zmian patologicznych w zakresie nosogardła, gardła środkowego i dolnego u których nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym (np. w przypadku szczękościsku lub/i zmian zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych uniemożliwiających otwarcie jamy ustnej).
Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, odbywa się w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela laryngologicznego.
Jest bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. Przeprowadzane jest przez specjalistę z zakresu otorynolaryngologii i zazwyczaj trwa kilka minut. Podczas badania istnieje możliwość zapisu uzyskanego obrazu w formie zdjęć.
.