Poradnie \ Badania diagnostyczne \ Biopsja piersi gruboigłowa

Biopsja piersi gruboigłowa

BIOPSJA PIERSI GRUBOIGŁOWA

Wykonywana w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG, pozwalającą uzyskać materiał do pełnego badania histopatologicznego oraz immunohistochemicznego.

Biopsja gruboigłowa wykonywana jest w przypadku guzów piersi, tarczycy, węzłów chłonnych i zmian podskórnych o charakterze guza.

Do tego celu stosuje się różne typy igieł biopsyjnych o średnicy powyżej 1,2 mm, niektóre wyposażone są w przyrządy (strzykawka automatyczna) umożliwiające wykonanie nakłucia przy pomocy jednej ręki.

Badanie jest wykonywane zazwyczaj po uprzedniej biopsji cienkoigłowej, o ile kolejna biopsja cienkoigłowa nie daje pewności uzyskania wystarczającej informacji diagnostycznej. Mimo, że do badania można znieczulić skórę to jednak zabieg może być nieprzyjemny.

Cel biopsji gruboigłowej

Biopsja gruboigłowa jest wykonywana w celu pobrania takiej ilości materiału tkankowego z guza piersi, aby możliwe było postawienie ostatecznego rozpoznania histopatologicznego, czyli rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących natury guza. Ale nie tylko, dodatkowe informacje jakie można znaleźć w opisie badania histopatologicznego dotyczą stopnia złośliwości, markerów proliferacji, zawartości receptorów estrogenowych i progesteronowych, oceny ekspresji receptorów HER-2, ekspresję EGFR itp.

 Przygotowanie

Zabieg ma charakter mało inwazyjny, wykonujemy go w warunkach w sali zabiegowej w przychodni specjalistycznej. Pacjentka nie musi być na czczo. Przed wykonaniem zabiegu badamy parametry krzepnięcia. Ważne jest aby odstawić przed zabiegiem leki przeciwkrzepliwe po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Koniecznie należy zgłosić lekarzowi uczulenie na środki znieczulające.

Sposób wykonania badania

Biopsję gruboigłową wykonuje się najczęściej pod kontrolą ultrasonografu (rzadziej mammografu). Do badania należy rozebrać się do pasa, a następnie ułożyć na wznak na kozetce. Po dezynfekcji skóry, pod kontrolą ultrasonografu wprowadza się za pomocą cienkiej igły podskórnie i wokół guza środek znieczulający – Lignokainę. Następnie wykonuje się niewielkie nacięcie skóry, które ułatwia wprowadzenie igły biopsyjnej. Całość badania jest niebolesna, najbardziej nieprzyjemnym momentem jest podanie znieczulenia.

Sam zabieg polega na wprowadzeniu igły o średnicy 2,1 mm, która dzięki mechanizmowi spustowemu załączonego urządzenia (nazwanego „pistoletem biopsyjnym”) w ułamku sekundy pobiera wałeczek tkanki z guza piersi.

Powikłania

Najczęstszym powikłaniem jest krwiak, który czasem może być dość rozległy, jednak po leczeniu zachowawczym znika w zależności od rozległości w okresie od tygodnia do miesiąca. Bardzo rzadko zdarza się stan zapalny piersi po biopsji. Jest absolutnie błędnym stwierdzenie, jakoby biopsja mogła przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej.

Wynik badania

Jeżeli tylko materiał został pobrany z właściwego miejsca, biopsja gruboigłowa daje nam90-100% rozpoznanie. Dlatego istotne jest aby wykonywana była pod kontrolą obrazu USG lub mammografu. Wynik najczęściej jest przygotowywany w ciągu 7-14 dni. Ze względu na bardzo złożony opis, zawierający mnóstwo szczegółów, należy go zawsze konsultować ze specjalistą.

 

Rejestracja 25 644 74 00