RTG

PRACOWNIA RTG

Najstarsza, nieinwazyjna metoda obrazowania ludzkiego ciała za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Choć jest ono wypierane przez nowocześniejsze metody, to w diagnostyce wielu chorób wciąż pozostaje niezastąpione.

Często stosowana w medycynie, głównie w diagnostyce układu kostnego. W metodzie tej wykorzystane jest zjawisko różnego pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Szczególnie duża różnica jest między pochłanianiem tkanek miękkich i kości.

Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje zaczernienie kliszy fotograficznej w stopniu zależnym od natężenia tego promieniowania. Kość wykazuje znacznie większą zdolność absorpcji (pochłaniania) promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione. Stosuje się do obrazowania: czaszki, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów, miednicy, itp.
Rentgenowskie badania sylwetkowe umożliwiają obrazowanie całej np. kończyny dolnej czy kręgosłupa na jednym zdjęciu, co jest szczególnie przydatne w diagnostyce ortopedycznej lub reumatologicznej.


            Proszę pamiętać, że badanie RTG można wykonać tylko
ze skierowaniem od lekarza!


Badanie można wykonać pon-pt w godz 8:00-14:00 i 15:00-18:00

 

 

Rejestracja 25 644 74 00