Poradnie \ Poradnie Specjalistyczne \ Poradnia Alergologii Dziecięcej

Poradnia Alergologii Dziecięcej

ul. 3 Maja 3, 08-110 Siedlce

Poradnia alergologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych układu oddechowego (astma oskrzelowa, pyłkowica, przewlekły alergiczny nieżyt nosa).
Naszym pacjentom zapewniamy stałą, profesjonalną opiekę. Posiadamy duże doświadczenie w immunoterapii swoistej (odczulaniu).
W poradni wykorzystywane są nowoczesne metody diagnostyczne, badania laboratoryjne. Pracują w niej doświadczeni lekarze alergolodzy, ściśle współpracujący z innymi specjalistami, m.in. otolaryngologami, dermatologami i pediatrami.

Jeśli od wielu lat wiosna kojarzy Ci się jedynie z katarem i zapaleniem spojówek, warto poddać się terapii odczulającej. Jest ona skuteczna przy uczuleniach na: pyłki roślin (drzew, traw, zbóż, chwastów), roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych, sierść zwierząt oraz jad owadów, również w przypadku astmy oskrzelowej na tle alergicznym.

ODCZULANIE

Odczulanie nie jest możliwe jedynie w przypadku alergii pokarmowej i kontaktowej. Terapię odczulającą warto rozważyć, gdy dolegliwości alergii są nasilone, trwają cały rok i wymagają  ciągłego przyjmowania leków. Wskazaniem są też silne objawy alergii sezonowej. W przypadku  kataru siennego odczulanie może nawet zapobiec rozwojowi astmy. Nie każdy jednak może poddać się terapii. Ważny jest ogólny stan zdrowia.

Przeciwwskazaniem są m.in. choroby tarczycy, układu krążenia i cukrzyca.

Odczulanie znacznie poprawia samopoczucie i komfort życia oraz chroni przed wystąpieniem astmy, na którą zapada statystycznie nawet co trzecia osoba uczulona na pyłki. Jest procesem długotrwałym, wymaga dużo dyscypliny i czasu, trwa minimum 3 lata, a okres optymalny to 5 lat.
Polega na dostarczeniu organizmowi niewielkich dawek alergenu po to, by mógł go zaakceptować i przestał zwalczać. Alergeny podaje się w formie szczepionki przez 2-3 miesiące co 7-14 dni. Potem, w czasie leczenia podtrzymującego, pacjent otrzymuje dawkę szczepionki co 4-6 tygodni.

Do wyboru mamy odczulanie całoroczne, które polega na podawaniu szczepionki przez cały rok oraz odczulanie przedsezonowe – wykonuje się je przed okresem pylenia i powtarza ten schemat co roku.

Do odczulania kwalifikuje lekarz, wykonuje on wcześniej szereg testów (testy punktowe i testy prowokacyjne), które potwierdzają czy odczulanie jest wskazane (czy występuje wysoki poziom przeciwciał IgE na dany alergen).

Przed podaniem szczepionki poinformuj lekarza o wszelkich zdarzeniach medycznych, które miały miejsce od ostatniej wizyty oraz jak tolerowałeś ostatnio podaną dawkę.

Po wykonanym wstrzyknięciu musisz pozostać w poczekalni 30 minut, a następnie dodatkowe 15 w celu obserwacji. Większość niebezpiecznych objawów ubocznych po podaniu szczepionki rozwija się właśnie w tym czasie.

Jeśli w czasie obserwacji pojawią się jakieś niepokojące objawy, jak na przykład: uporczywy świąd dłoni, uszu, uczucie gorąca, czy osłabienie – niezwłocznie poinformuj o tym lekarza lub pielęgniarkę. Objawy niepożądane mogą (rzadko) się rozwinąć także w późniejszym czasie.

Po 30 minutach obserwacji zgłoś się do lekarza lub pielęgniarki, którzy skontrolują miejsce podania szczepionki i ogólne samopoczucie. Następnie zrób to po raz drugi po 15 minutach. Dopiero wówczas będziesz mógł opuścić poradnię.

W dniu podania szczepionki nie wykonuj dużych wysiłków fizycznych (sporty, siłownia, praca) i ogólnie unikaj sytuacji, w których dochodzi do przegrzania organizmu (opalanie, gorące kąpiele, sauna) – ma to niekorzystny wpływ na farmakokinetykę szczepionki, która ma się powoli uwalniać z miejsca podania. Nie spożywaj posiłków zawierających alergeny reagujące krzyżowo z alergenami zawartymi w szczepionce. Nie spożywaj obfitych posiłków i unikaj alkoholu.

U niektórych pacjentów w miejscu podania szczepionki pojawia się rumień, czyli obrzęk o średnicy około 7. cm z towarzyszącym świądem. Niektórzy zgłaszają uczucie zmęczenia. Objawy te zwykle ustępują samoistnie w ciągu 1-2. dób i są spodziewanymi objawami ubocznymi terapii, ale poinformuj o nich przy następnej wizycie lekarza. Ustal z lekarzem postępowanie w sytuacjach wystąpienia objawów ubocznych – gdzie masz się zgłosić i co zrobić.

Pamiętaj o zasadach przechowywania szczepionki !

TESTY ALERGICZNE

Wykonuje się w celu wykrycia czynników wywołujących alergiczną odpowiedź organizmu. Badanie polega na celowym spowodowaniu kontaktu podejrzewanego o wywoływanie objawów reakcji alergicznej alergenu ze skórą, po czym analizuje się i interpretuje powstałe na skórze zmiany, takie jak pęcherze, czy rumień.

Do wykonania testów skórnych stosowane są standaryzowane alergeny.

TESTY PUNKTOWE
polega na umieszczeniu roztworu zawierającego alergen na skórze (przedramię lub plecy), a następnie nakłuciu skóry w obrębie kropli roztworu. Liczba badanych alergenów zależy od podejrzewanej etiologii. Ponadto zawsze należy wykonać kontrolę dodatnią z roztworem histaminy oraz ujemną z roztworem soli fizjologicznej.

TESTY ŚRÓDSKÓRNE
wykonanie testu polega na wstrzyknięciu za pomocą strzykawki tuberkulinowej w warstwę powierzchowną skóry alergenu w objętości 0,01-0,02 ml, uzyskując tym samym bąbel o średnicy 2-3 mm. Zasadą jest, iż w przypadku ujemnych testów punktowych, alergen podaje się śródskórnie w stężeniu 100 do 1000-krotnie mniejszym niż był użyty w teście punktowym.

TESTY PŁATKOWE

Naskórkowe testy płatkowe (NTP) mają zastosowanie w diagnostyce alergii kontaktowych. Do najczęstszych alergii kontaktowych zalicza się uczulenie na:

  • nikiel,
  • chrom,
  • tiomersal,
  • konserwanty,
  • barwniki
  • i różnego rodzaju substancje zapachowe.

Standardowy zestaw testów płatkowych zawiera około 30 alergenów. Poradnie alergologiczne posiadają także zestawy przeznaczone dla poszczególnych grup zawodowych.

Testy płatkowe polegają na wywołaniu kontaktowego, alergicznego zapalenia na niewielkiej powierzchni skóry. Alergen w postaci stałej umieszcza się bezpośrednio na skórze, a w postaci płynnej jest moczony w niewielkim krążku bibuły, który jest przyklejany do skóry. W ostatnich latach krążki bibuły zastępuje się specjalnymi komorami przytwierdzanymi do skóry. Testy NTP wykonuje się zwykle na plecach, pomiędzy łopatkami. Alergię stwierdza się w przypadku pojawienia się niewielkiego ogniska wyprysku.

 

Przeciwwskazania: ciąża, pokrzywka, brak możliwości odstawienia leków przeciwalergicznych na okres badania, choroby autoagresyjne, nowotwory złośliwe.

 

Rejestracja 25 644 74 00